sobota 2. března 2013

Štěstí? Muška jenom zlatá

Dalo by se říci, sto lidí má sto rozdílných hodnot. A hodnoty se mění, vlastně tak často jako se mění okolnosti v našem životě. Abych uvedla příklad - mnoho lidí si neváží svého zdraví,dokud nějak závažněji neonemocní. Nevážíme si svého auta, dokud se nepokazí a nemusíte dojíždět komplikovaně tramvají a autobusy.

Mou životní hodnotou je poněkud neutrální dosáhnout štěstí. To se může zdát vcelku snadné a poněkud pokrytecké, natož aby to aspirovala na nejvyšší metu. Myslím si, že štěstí je klíč ke všemu  - mohou být se mnou šťastná i jiní lidé, budu se cítit lépe, štěstí prospívá zdraví jak říkají vědci.
C to vlastně je štěstí? Stav duše?  Chemická reakce v mozku? Hormonální bouře v našem tělem ?

V západní kultuře je štěstí bráno jako přelétavý, ničím nejistý stav, který je takřka  neovlivnitelný lidskými silami. Můžete si koupit auto, nový dům - ale dlouhodobé štěstí to zpravidla nepřinese.
V jednom rozhovoru tuto skutečnost vysvětloval Dalajláma takto: Každý z nás má něco jako fyziologickou hodnotu štěstí. Koupi nových věcí, drahou dovolenou se může hladina na nějakou dobu zvýšit,ale po nějaké době se ustálí, a my opět prahneme po něčem, co by naše štěstí zvedlo.
No uvažme - pokud si pracně vyděláme na dovolenou k moři, nadšeně sbalíme kufry, doletíme. Ale budeme s toho šťastní řekněme za 5 let? Spíš ne.Naopak se můžeme dohnat k mamomu, pracovat jako blázni 14 hodin denně, jen abychom příští rok si mohli dokázat, že jsme lepší. Pojedeme ještě dál.
Už nepojedeme s touhy poznávat, udělat radost své rodině. Ale proto abychom dokázali, že na to máme, že jsme úspěšní a můžeme si to takříkajíc dovolit.

Po přečtení knihy, ze které pochází tyto myšlenky jsem přemýšlela proč nemůže ke štěstí vést  něco více jednoznačného, jak může tento neurčitý návod pomoct lidem? Ale nyní myslím, že je to správně. Zcela určitě neexistuje nic jako svépomocný návod, příručka krok za krokem ani kuchařka- smíchejte 10 deka dobrého manželství, dvě děti, dobrou práci, nechtě odstát deset let v klidném prostředí bez hádek a větších kolizí , tradá a máte štěstí.

Štěstí se zkrátka musí vypěstovat, jako náročná cizokrajná květina. Jak byste pěstovali cizokrajnou květinu?
Nejdříve musíte zjistit v jaké půdě bude růst a půdu jí přizpůsobit. Tím chci říci, že pro naše štěstí bude těžko úrodnou půdou srdce ,které se podobá vyprahlé pustině marsu. A poté o něj musíte pečovat, aby se nestalo pomíjivé.

Ostatně jak myslíte že vznikl anglický ekvivalent slova štěstí?  Happy? Od Islandského happ – přelétavý .


V této úvaze jsem stavěla na přečtení knihy Cesta ke štěstí, po rozhovorech s Dalajlámou jí sepsal americký psychiatr Howard C. Cutter

Žádné komentáře:

Okomentovat